NEST / Aktualijos / Darbo paieškos išmokos turi būti laikinos

Darbo paieškos išmokos turi būti laikinos

Vilnius, gruodžio 16 d. (BNS). Vyriausybei nutarus toliau mokėti darbo paieškos išmokas, Prezidentūra teigia, kad tai yra reikalinga priemonė, tačiau ji privalo turėti „laikinumo sąlygą“. 

„Tai yra vienas iš instrumentų, kuris užtikrina pagalbą tiems asmenims, kurie yra netekę darbo ir svarbu, kad žvelgiant į kitus metus, visos tos išlaidos, kurios yra susijusios tiesiogiai su kovido pandemija, labai svarbu, kad jos turėtų tam tikro laikinumo sąlygą“, – trečiadienį kalbėjo prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta. 

"Taip, kitais metais 7 proc. biudžeto deficitas yra pateisinamas, tačiau žvelgiant į dar kitus metus ar keletą metų į priekį, labai svarbu tas vienkartines išlaidas, kurios susietos su kovidu, jų vėliau atsisakyti ir grįžti prie labiau subalansuotų finansų", - pridūrė jis.

S. Krėpšta taip pat mano, kad būtinas yra ir Vyriausybės pakoreguotas prastovų kompensavimas, kuris leidžia užtikrinti pajamas žmonių, kurie negali tęsti darbo karantino laikotarpiu. 

„Prastovų kompensavimo priemonė buvo išbandyta ir pirmojo karantino metu, ir tai tikrai yra labai svarbi priemonė. Mes matėme, kad griežto karantino laikotarpiu, kuomet yra specifiškai valdžios sprendimais uždaromos verslo struktūros ir kai kurie verslai tiesiog negali dirbti, labai svarbu, kad tas prastovų mechanizmas veiktų ir daugelis verslų tuo pasinaudojo“, – sakė S. Krėpšta. 

„Svarbu, kad ši priemonė būtų tęsiama, na, tokia prastovų ar dalinio darbo priemonė yra naudojama beveik visose Europos Sąjungos valstybėse“, – pridūrė jis. 

Vyriausybė siūlo toliau mokėti darbo paieškos išmoką asmenims, kurie neteko darbo dėl paskelbto karantino. Nutraukus karantiną ar ekstremalią situaciją, po vieno mėnesio nutrūks ir šios išmokos mokėjimas. Kitais metais darbo paieškos išmoka sieks 212 eurų per mėnesį, skelbia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. 

Ši išmoka bus skiriama tik tiems darbuotojams, kurie dirbo iki ekstremalios situacijos ar karantino paskelbimo ir buvo atleisti jo metu, taip pat jei dirbo įmonėse, kurių veikla buvo apribota. Išmoką gaus ir savarankiškai dirbę žmonės, kurie nebegali tęsti veiklos.

Darbo paieškos išmoka nebus skiriama studentams, profesinių mokyklų mokiniams, kurie Užimtumo tarnyboje registravosi tik dėl šios išmokos.

Vyriausybė pritarė ir siūlymui darbdaviams kompensuoti visą (100 proc.) prastovų metu darbuotojui priskaičiuotą ir išmokamą darbo užmokestį bei padidino subsidijos darbo užmokesčiui maksimalų dydį iki 2 minimaliosios mėnesinės algos dydžių (MMA), tai yra, iki 1284 eurų nuo kitų metų.

Pagal anksčiau galiojusius teisės aktus, net ir visiškai uždaryti verslai turėjo mokėti 10 proc. darbo užmokesčio per prastovas, dėl ko dalis jų buvo priversti rinktis darbuotojų atleidimą.

Ministerijos skaičiavimais, 2021 metais tam reikės 180 mln. eurų 170,7 tūkst. į prastovas išleistų darbuotojų subsidijoms, 28,4 mln. eurų – darbo paieškos išmokoms 35,5 tūkst. žmonių.

Sprendimams dar turės pritarti Seimas. 

Komentarai

Log in or create a user account to comment.

Tags

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31