Sveika visuomenė – ekonomiškai tvarios šalies pagrindas
Nepaisant staigaus BVP augimo ir kai kurių šalies sveikatos rodiklių gerėjimo, visuomenės sveikata išlieka nepatenkinamame lygyje, o kelis metus po nepriklausomybės ilgėjusi šalies gyventojų gyvenimo trukmė pradėjo trumpėti būtent tuo metu, kai ekonomika augo sparčiausiai. Tam neabejotinai didžiausią įtaką padarė nuolat blogėjanti gyvensena: augantis alkoholio vartojimas, išliekantis aukštas rūkymo paplitimas, nesubalansuota mityba ir kt. Trumpėjanti gyventojų trukmė neišvengiamai atsiliepia tiek BVP mažėjimui, didina išlaidas ir taip brangiai kainuojančiai sveikatos priežiūros sistemai, blogina gyventojų gyvenimo kokybę. Europoje atlikti skaičiavimai parodė, kad vien su alkoholio vartojimu susijusios valstybės išlaidos mažiausiai 5 kartus viršija valstybės iš alkoholio mokesčių gaunamas pajamas, o tai reškia, kad kiti ūkio sektoriai yra priversti kompensuoti tabako ir alkoholio sektorių sukeliamą žalą ekonomikai.
Siekdama pagerinti gyventojų sveikatą ir su tuo susijusį šalies ekonominį konkurencingumą Taryba siūlo:
Imtis ryžtingų priemonių ir vykdant sveikatos sistemos reformą didelį dėmesį skirti ne tik sveikatos priežiūros sistemos restruktūrizavimui ir optimizavimui, bet ir sveikos gyvensenos skatinimui bei ligų profilaktikos priemonių plėtrai. Didžiausią dėmesį skirti pirminės sveikatos priežiūros grandies plėtrai ir paslaugų kokybei gerinti.
Užtikrinti, kad sveikos gyvensenos ugdymas nebebūtų vykdomas spontaniškai ir nekvalifikuotai, o taptų gerai suplanuota, visus vaikus apimančia, kvalifikuotų specialistų vykdoma ir tinkamai valstybės finansuojama sistema.
Suprasdama, kad šiandien tabako ir alkoholio verslai yra legalūs ir iš šio verslo egzistavimo gaudama mokesčius į valstybės biudžetą, valstybė teisiškai įmanomų mechanizmų pagalba privalo užtikrinti, kad dalis iš prekybos šiomis pavojingomis prekėmis gaunamų mokesčių būtų skiriama tiesiogiai jų vartojimo profilaktikai.
Valstybė neturėtų jokiais būdais skatinti verslų, kurių plėtra neigiamai atsiliepia gyventojų sveikatai (tabako, alkoholio, pigių bet sveikatai pavojingų maisto produktų, didelius kiekius psichoaktyvių medžiagų turinčių energetinių gėrimų ir kt. gamyba).
Diferencijuoto papildomo sveikatos draudimo įmokų nustatymu ir kitomis finansinėmis priemonėmis skatinti gyventojus gyventi sveikiau ir labiau rūpintis savo sveikata.
Komentarai
Log in or create a user account to comment.